06 listopada 2020

Ewolucje nazw dywizji Waffen-SS - cz. 2

W drugiej części artykułu o nazwach dywizji Waffen-SS przyjrzymy się numerom od 21 do 38, które w dużej mierze z etatem tego związku taktycznego nie miały za wiele wspólnego. Zapewne jednak dobrze wyglądały w papierologii i na mapach oraz często dawały złudne wyobrażenie sił oraz możliwości.


21. Waffen-Gebirgs-Division der SS "Skanderbeg" (albanische Nr. 1)
  • 17 kwietnia 1944 r. - 15 października 1944 r.: 21. Waffen-Gebirgs-Division der SS "Skanderbeg" (Albanische Nr. 1)
  • 15 października 1944 r. - styczeń 1945 r.: SS-Gruppe "Skanderbeg"
22. SS-Freiwilligen-Kavallerie-Division
  • 29 kwietnia 1944 r. - luty 1945 r.: 22. SS-Freiwilligen-Kavallerie-Division
  • wrzesień 1944 r. - październik 1944 r.: Kampfgruppe "Wiedemann"
  • październik 1944 r. - listopad 1944 r.: Kampfgruppe "Ameiser"
23. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Kama” (kroatische Nr. 2)
  • 10 czerwca 1944 r. - 23 września 1944 r.: 23. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Kama” (kroatische Nr. 2)
23. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Division „Nederland“ (niederländische Nr. 1)
  • maj 1940 r. - lipiec 1941 r.: SS-Freiwilligen-Standarte "Nordwest"
  • lipiec 1941 r. - 24 września 1941 r.: SS-Freiwilligen-Verband "Niederlande"
  • 24 września 1941 r. - wrzesień 1943 r.: SS-Freiwilligen-Legion "Niederlande"
  • wrzesień 1943 r. - październik 1944 r.: 4. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Brigade "Nederland"
  • październik 1944 r. - 10 lutego 1945 r.: SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Brigade "Nederland"
  • 10 lutego 1945 r. - maj 1945 r.: 23. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Division "Nederland" (niederl. Nr. 1) 
24. Waffen-Gebirgs-(Karstjäger-) Division der SS 
  • 10 lipca 1942 r. - 15 listopada 1942 r.: SS-Karstwehr-Kompanie
  • 15 listopada 1942 r. - 1 sierpnia 1944 r.: SS-Karstwehr-Bataillon
  • 1 sierpnia 1944 r. - 5 grudnia 1944 r.: Waffen-Gebirgs-(Karstjäger-) Division der SS 
  • 5 grudnia 1944 r. - 10 lutego 1945 r.: Waffen-Gebirgs-(Karstjäger-) Brigade der SS
  • 10 lutego 1945 r. - maj 1945 r.: 24. Waffen-Gebirgs-(Karstjäger-) Division der SS
25. Waffen-Grenadier-Division der SS "Hunyadi" (ungarische Nr. 1)
  • kwiecień 1944 r. - 2 listopada 1944 r.: 25. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division
  • 2 listopada 1944 r. - maj 1945 r.: 25. Waffen-Grenadier-Division der SS "Hunyadi" (ungarische Nr. 1)
26. Waffen-Grenadier-Division der SS (ungarische Nr. 2)
  • 24 grudnia 1944 r. - 27 grudnia 1944 r.: 2. ungarische Panzergrenadier-Divison
  • 27 grudnia 1944 r. - maj 1945 r.: 26. Waffen-Grenadier-Division der SS (ungarische Nr. 2
27. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division "Langemark" (wallonische Nr. 1)
  • maj 1940 r. - 6 listopada 1941 r.: SS-Freiwilligen-Standarte "Nordwest"
  • 6 listopada 1941 r. - 13 maja 1943 r.: SS-Freiwilligen-Legion "Flandern"
  • 13 maja 1943 r. - 22 października 1943 r.: SS-Freiwilligen-Sturmbrigade "Langemarck" 
  • 22 października 1943 r. - 18 września 1944 r.: 6. SS-Freiwilligen-Sturmbrigade "Langemarck"
  • 18 września 1944 r. - maj 1945 r.: 27. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division "Langemarck" (wallonische Nr. 1)
28. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division "Wallonien"
  • 1 czerwca 1943 r. - 22 października 1943 r.: SS-Sturmbrigade "Wallonien"
  • 22 października 1943 r. - 18 października 1944 r.: 5. SS-Freiwilligen-Sturmbrigade "Wallonien"
  • 18 października 1944 r. - maj 1945 r.: 28. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division "Wallonien" 
29. Waffen-Grenadier-Division der SS (russische Nr. 1)
  • styczeń 1942 r. - marzec 1944 r.: Kaminski-Brigade
  • marzec 1944 r. - 17 czerwca 1944 r.: Volksheer-Brigade Kaminski
  • 17 czerwca 1944 r. -  1 sierpnia 1944 r.: Waffen-Sturmbrigade der SS "RONA"
  • 1 sierpnia 1944 r. - 10 lutego 1945 r.: 29. Waffen-Grenadier-Division der SS "RONA" (russische Nr. 1)
29. Waffen-Grenadier-Division der SS (italienische Nr. 1) 
  • grudzień 1943 r. - marzec 1944 r.: SS-Ausbildungsstab Italien
  • marzec 1944 r. - kwiecień 1944 r.: italienische SS-Freiwilligen-Legion
  • kwiecień 1944 r. - 7 września 1944 r.: 1. Sturmbrigade italienische Freiwilligen-Legion
  • 7 września 1944 r. - 10 lutego 1945 r.: Waffen-Grenadier-Brigade der SS (italienische Nr. 1)
  • 10 lutego 1945 r. - maj 1945 r.: 29. Waffen-Grenadier-Division der SS (italienische Nr. 1)
30. Waffen-Grenadier-Division der SS (russische Nr. 2)
  • 1 sierpnia 1944 r. - styczeń 1945 r.: 30. Waffen-Grenadier-Division der SS (russisch Nr. 2) 
30. Waffen-Grenadier-Division der SS (weißruthenische Nr. 1)
  • styczeń 1945 r. - 9 marca 1945 r.: Waffen-Grenadier-Brigade der SS (weißruthenische Nr. 1)
  • 9 marca 1945 r. - 22 kwietnia 1945 r.: 30. Waffen-Grenadier-Division der SS (weißruthenische Nr. 1)
31. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division
  • 1 października 1944 r. - maj 1945 r.: 31. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division
32. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division "30. Januar"
  • 30 stycznia 1945 r. - maj 1945 r.: 32. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division "30. Januar"
33. Waffen-Kavallerie-Division der SS (ungarische Nr. 3)
  • listopad 1944 r. - styczeń 1945 r.: 33. Waffen-Kavallerie-Division der SS (ungarische Nr. 3)
33. Waffen-Grenadier-Division der SS "Charlemagne" (französische Nr. 1)
  • 8 lipca 1941 r. - 15 października 1942 r.: Französische Legion
  • 15 października 1942 r. - 10 sierpnia 1944 r.: verstärktes Französisches Grenadier-Regiment 638
  • 18 września 1943 r. - lipiec 1944 r.: Französische SS-Freiwilligen-Grenadier-Regiment
  • lipiec 1944 r. - 10 sierpnia 1944 r.: Französischen SS-Freiwilligen-Sturmbrigade
  • 10 sierpnia 1944 r. - 10 lutego 1945 r.: Waffen-Grenadier-Brigade der SS "Charlemagne"  (französische Nr. 1)
  • 10 lutego 1945 r. - maj 1945 r.: 33. Waffen-Grenadier-Division der SS "Charlemagne" (französische Nr. 1)
34. SS-Freiwilligen Grenadier-Division "Landstorm Nederland" 
  • 2 listopada 1944 r. - luty 1945 r.: SS-Freiwilligen-Grenadier-Brigade "Landstorm Nederland"
  • luty 1945 r. - maj 1945 r.  34. SS-Freiwilligen Grenadier-Division "Landstorm Nederland"
35. SS- und Polizei-Grenadier-Division
  • połowa stycznia 1945 r. - 10 lutego 1945 r.: Polizei-Brigade "Wirth"
  • 10 lutego 1945 r. - maj 1945 r.: 35. SS- und Polizei-Grenadier-Division
36. Waffen-Grenadier-Division der SS 
  • 1 lipca 1940 r. - 1 września 1940 r.: Wilddiebkommando "Oranienburg"
  • 1 września 1940 r. - 8 czerwca 1943 r.: SS-Sonderkommando "Dirlewanger"
  • 8 czerwca 1943 r. - 10 sierpnia 1943 r.: SS-Sonderbataillon "Dirlewanger"
  • 10 sierpnia 1943 r. - 19 grudnia 1944 r.: SS-Sonderregiment "Dirlewanger"
  • 19 grudnia 1944 r. - 19 lutego 1945 r.: SS-Sturmbrigade "Dirlewanger"
  • 19 lutego 1945 r. - maj 1945 r.: 36. Waffen-Grenadier-Division der SS
37. SS-Freiwilligen Kavallerie-Division "Lützow"
  • 20 lutego 1945 r. - maj 1945 r.: 37. SS-Freiwilligen Kavallerie-Division "Lützow"
38. SS-Grenadier-Division "Nibelungen"
  • 25 marca 1945 r. - 12 kwietnia 1945 r.: SS-Division Junkerschule
  • 12 kwietnia 1945 r. - maj 1945 r.: 38. SS-Grenadier-Division "Nibelungen"
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza