Soldbuch

 

Blog jest poświęcony wydarzeniom, opowiadaniom, opisom i ciekawostkom z różnych zagadnień okresu II wojny światowej z perspektywy niemieckiej, która w naszym kraju jest mocno zaburzona. Chciałbym przedstawić przede wszystkim działania armii niemieckiej w latach 1939-1945, ale również odnosić się do innych tematów związanych z III Rzeszą. 

Nie jest to żadne wybielanie historii, gloryfikacja, ani tym bardziej szerzenie doktryny narodowosocjalistycznej, a przedstawienie faktów i obalenie wielu mitów, które swoje początki mają jeszcze w okresie wojny i które dodatkowo nasiliły się, szczególnie w Polsce, za czasów wpływów ZSRR. 

Od kilku lat interesuję się tą tematyką i codziennie staram się poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Moim celem jest zgłębienie tematu działań wojsk niemieckich dla osób które interesują się historią II wojny światowej oraz historią wojskowości, ale postaram się by inni też znaleźli coś ciekawego dla siebie. Mam nadzieję, że moje artykuły będą stanowić źródło informacji i tematy do dyskusji dla wielu osób. 

Oprócz historii II wojny światowej moją wielką pasją od ponad 10 lat jest broń palna. Z tego powodu przedstawię na blogu również wyposażenie bojowe żołnierzy Wehrmachtu oraz Waffen-SS zaczynając od krótkiej broni i na pojazdach pancernych kończąc.  
 

8 komentarzy:

 1. Trafiłem na Twój blog całkiem przypadkowo, przeczytałem jeden temat(Czy Waffen-SS była formacją elitarną?) i mam dwie uwagi. Pierwsza, co to za maniera nazywanie Wermahtu, Heer, skąd to się bierze? Druga, czy nie uważasz że to zdanie jest co najmniej bez sensu-" Jednakże, mimo ogromnemu fanatyzmowi nie ustępującemu dywizji Totenkopf, którą uznaje się za najbardziej fanatyczną, świetnemu wyposażeniu i doświadczonej kadrze dowódczej, którą stanowili oficerowie z Leibstandarte i Wehrmachtu, dywizja ta była jedną z najsilniejszych dywizji niemieckich II wojny światowej. Czy "mimo" to właściwe słowo? I to na razie tyle, nie mogę oceniać bloga, za mało treści poznałem, ale czytając tytuły, może być interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wehrmacht to ogół sił zbrojnych III Rzeszy w skład których wchodzą: Heer - Siły Lądowe, Luftwaffe - Siły Powietrzne i Kriegsmarine - Marynarka Wojenna.
  Możliwe, że słowo "dzięki" lepiej by oddało sens wypowiedzi ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem wszystkie dotychczasowe artykuły - bardzo ciekawa lektura. Strona jest już dodana do czytnika RSS, czekam z niecierpliwością na więcej!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny blog. Zwłaszcza relacje ludzi, którzy brali udział w konflikcie. Trzymaj tak dalej i powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 5. Solidny blog. Podoba mi się.
  Szczególnie wpisy o walkach z perspektywy biorących w nich udział.
  Nie widzę na razie zadnych wpisów o Luftwaffe, a to całkiem pokaźny obszar do eksploracji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za opinię! Prawdę mówiąc moją specjalnością są wojska lądowe, dlatego na nich się skupiam. Oczywiście przewidziane są również artykuły o Luftwaffe i Kriegsmarine, ale będą się one pojawiać na pewno rzadziej.

   Usuń